אימון הווייתי בשיטת סאטיה

 

הרגשת תסכול,  חוסר משמעות, ומערכות יחסים מתוחות מלווים רבים מאתנו בתקופות חיים שונות. חוויות אלו וגם אחרות משפיעות עלינו מאוד, הן מונעות מאתנו סיפוק, שקט נפשי, חופש ושביעות רצון. במקביל הן מגבירות פחדים, כעסים ומתח, לעיתים עד כדי דיכאונות וחרדות. מצב נפשי מתוח ועכור מייצר גלגל נוסף של תסכולים שמייצרים תופעות וחסמים נוספים: רגשיים, פיזיים ואחרים.

 

למשל, אדם נמצא בקריירה שמאס בה. הוא איבד עניין ומרגיש שאין לו אופק התפתחותי. הוא מגיע למשרד ומחכה שהיום יעבור. הוא חווה ריקנות. הרגשת הערך והביטחון העצמי שלו יורדים.
המתח שהוא חווה מצטבר במקום כלשהו בגופו, למשל בשכמות. כשהשכמות מתוחות זה עלול ליצור כאבי ראש, גב תפוס או דלקות בידיים.


בנוסף זה בדרך כלל גורם לנשימה רדודה. כשנכנס מעט חמצן לגוף נוצרת עצבנות. מכיוון שהוא עצבני יחסי העבודה שלו מתדרדרים, עם הבוס ועם העובדים הנוספים. הוא מרגיש בודד ומאוים וזה יוצר מתח נוסף. הוא מתקשה להיות מרוכז וזה פוגע בפרויקטים בהם הוא מעורב. הוא שופט את עצמו ככישלון ותחושת הערך העצמי שלו יורדת עוד. הוא נעשה מדוכדך וזה מקרין על כל תחומי חייו: יחסיו הזוגיים והמשפחתיים, בריאותו ועוד.

 

זו כמובן רק דוגמה אחת מני רבות.

 

הנחת המוצא של האימון הסאטי היא שמצב התודעה שלו הוא זה שמעצב את מציאות חיינו ולא ההפך. לכן השקעה בתודעה ובנפש שלנו היא המפתח.

 

הנחה נוספת היא שכל בני ובנות האדם גדולים ומסוגלים להגשים את חלומותיהם. הידיעה איך ליצור הרמוניה בחיינו נמצאת בתוכנו.

 

יחד עם זאת, רובינו חווים תסכול: דפוסים, משקעים ואמונות שאספנו במהלך חיינו מגבילים אותנו, הם נוכחים בהווה בכל רגע ורגע וחוסמים אותנו מלהגשים את עצמינו.

 

האימון הסאטי הוא תהליך של שיחות מעוררות במהלכן המתאמן או המתאמנת מוזמנים להתבונן על חייהם ולהכיר את עצמם: דפוסי חשיבה, אמונות ומנגנונים אוטומטיים לא מודעים.

 

המתאמן מביא חומרים מחייו והמאמנת, נקייה משיפוט, מקשיבה, משקפת, שואלת שאלות ומספקת את המרחב המוגן שמאפשר חקירה וגילוי עצמי.

 

במהלך השיחה המאמנת עשויה להסב את תשומת הלב של המתאמן או המתאמנת לפערים בין התפיסה שלהם לבין המציאות באופן שיעזור להם להעמיק את ההיכרות עם עצמם.

 

המשקעים החוסמים משתקפים בגוף בצורת תחושות: הגוף הוא מראה שמשקפת את התודעה. הוא שומר בתוכו כל משקע שהצטבר במהלך חיינו בעקבות רגשות מאמללים כגון פחדים, כעסים ומתח.

התבוננות בתחושות הגוף ובנשימה, כאן ועכשיו, מאפשרת פירוק של המשקעים ונטרול המנגנון האוטומטי של ההרגלים. האדם נעשה חופשי לבטא את הידע והיכולות האינסופיות הגלומות בתוכו.

 

לסיכום, האימון מבוסס על הקשבה עמוקה ושהות עם מה שנוכח ברגע הזה. התבוננות בתחושות-הגוף ובנשימה, הכרת הרגשות וחקירת התודעה. הקשבה ייחודית זו מחזקת אצל המתאמן את היכולת להקשיב לעצמו ולדרך הנמצאת בתוכו פנימה.

התהליך מאפשר ללבן את הרצון החופשי שלנו ולשחרר את המיותר: בתהליך ההכרות עם עצמנו אנו משתחררים מאופן הפעולה הרגיל והאוטומטי, מדפוסים ומנגנוני הגנה שלא משרתים אותנו ואנו נעשים חופשיים יותר בחיינו.

 

התבוננות בגוף והקשבה פנימה מאפשרות לשחרר את המגבלות ואז הכול אפשרי. 

 

אימון סאטי מתאים :

  • לכל תחום שבו רוצים לחולל מפנה: זוגיות, בריאות, קריירה, כסף ועוד.

  • להתמודדות עם מצבי משבר כגון גירושין, מחלה או פיטורין.

  • לעבודה על מערכות יחסים בעבודה, בהורות, בזוגיות ובעיקר על מערכת היחסים שלנו עם עצמינו.

 

אימון סאטי מתאים לכל אדם שמעוניין בהתפתחות ורוצה לעצור ולבחון מחדש את הבסיס לפעולות שלו, את תפיסות העולם, מערכות היחסים ומה נותן לו סיפוק ומשמעות בחיים.
 

תהליכי האימון >

מתוך הבלוג: