בנושא גירושין ואלימות במשפחה


בנושא גירושין: בקבוצה כלשהי שאני חברה בה התייעצה מישהי בנוגע לנישואין שלה. היא סיפרה שבעלה מאיים עליה, מאשים אותה ומקלל אותה ושזה המעט. שהיא חנוקה לגמרי. היה ברור שזו מערכת יחסים פוגענית ואלימה. גם אם לא פיזית (ואולי כן). היא שיתפה שהייתה שמחה לצאת מהיחסים אבל שהוא מאיים עליה שיימרר לה את החיים ברבנות, ייטען שהיא משוגעת ויישלול ממנה כל זכות לראות את הילדה. נזכרתי אז במידע ששמעתי בהרצאה לפני הרבה שנים. אני מקווה שהבנתי נכון ומשתפת כאן בדברים שכתבתי לה במחשבה שיש עוד נשים שנשארות בזוגיות מתעללת, מתוך הפחד מהאיום הזה:

עדכון: ערכתי את המידע בעקבות התגובות והתיקונים. תודה למגיבים ובאופן מיוחד למאיר זריהן על ההרחבה.

"אמנם יש אפשרות להתגרש בארץ רק בבית דין רבני, אבל בנוגע להסדרי הגירושין (המזונות, חלוקת הרכוש והמשמורת על הילדים וכו) יכולים לקבוע שני גופים - בית דין רבני ובית משפט אזרחי. בית הדין הרבני נוטה בדרך כלל לטובת הבעל ושם בעלך אכן עלול למרר את חייך. אבל בית הדין האזרחי הוא שוויוני יותר ובעד זכויות האישה. לכן - אם את זו שיוזמת את הצעד ופונה לבית משפט אזרחי לפני שהוא מקדים אותך והולך לבית דין רבני אז כל התהליך ייתקיים בבית דין אזרחי. שוב, חשוב לי להדגיש את הנקודה. אם הוא יקדים אותך ויפנה לבית דין רבני לפנייך אז כל התהליך יתקיים בבית דין רבני ששם הזכויות שלך אכן עלולות להיפגע. אבל אם את זו שתיקח את היוזמה ותיפני לפניו לבית משפט אזרחי אז מצבך יהיה שונה. כך למיטב ידיעתי. אני לא עורכת דין ולכן לא לוקחת אחריות על כל מה שאמרתי. רק שיתפתי מהידע שלי ואם המידע הזה רלוונטי לך אז אני ממליצה לך מאוד להתייעץ עם אשת מקצוע. "

את המידע הזה הבנתי, וכאמור אני מקווה שהבנתי נכון, מתוך הרצאה של מאיר זריהן.

****

ואם כבר - חלק נוסף בדברים שכתבתי נראה לי רלוונטי לא פחות: יקרה, נשמע שאת במערכת יחסים אלימה שחשוב להפסיק את האלימות בה מייד. גם אם הוא לא מרים עלייך פיזית יד, ועל אחת כמה וכמה אם הוא כן. המודל שתיארת - שהוא פוגע ואחר כך נעים ביחד, זה מודל קלאסי למערכת יחסים פוגענית, ככה זה עובד. ואת מתארת שאת הולכת ומתכווצת ונחנקת בה. זה אומר - או לעצור מיידית את האלימות באמצעות לקיחת אחריות שלו וטיפול אישי שיעבור, או לפרק את הזוגיות ולהתגרש. כל עוד 2 הדברים האלה לא קורים את מזניחה את עצמך ולמעשה משתפת פעולה עם אלימות כלפייך. לכן אם הוא לא מכיר באחריות שלו ולא מעוניין לעבור תהליך - כן חשוב לדעתי שתצאי מהיחסים בהקדם. ממליצה לקבל תמיכה וליווי מתאימים שתחווי בהם העצמה אישית שלך. *** מקווה שהדברים האלה יעזרו וישרתו נשים נוספות שנמצאות בחוויות דומות.

#סיפורמהחיים #משפחהחדשה #אנשים

צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עכשיו, בדיוק עכשיו!!!!! - בזמן הבידוד הזה - זו ההזדמנות המיוחדת והחד פעמית שלי ואסור לי לפספס אותה: להרים סדנא דיגיטאלית לקליניקה ולהוציא ניוזלטר. לסדר את הבית ולתקתק כל פינה (כולל ארון הבגדים כמובן!)